PLEASE EXCUSE OUR APPEARANCE.
OUR WEBSITE IS STILL UNDER CONSTRUCTION.

WORLD CHAMPIONS 2019

JUVENILES LATIN – 22 SEPTEMBER 2019 (POLAND)

U12 – Junior Rodriguez & MariaGrazia Luongo (ITALY)

JUVENILES BALLROOM – 22 SEPTEMBER 2019 (POLAND)

U12 – Egstrand Marcus & Vinther Kaya (DENMARK)

AMATEUR LATIN – 4 OCTOBER 2019 (UK)

1st Ferdinando Iannaccone & Yulia Musikhina ( England)

2nd Joel Lopez & Kristina Bespechnova (Spain)

3rd Tagir Mansurov & Sasha Kondrashova (USA)

4th Carlos Gu & Susan Sun (China)

5th Sergey Maksyuta & Valeria Valeria Vestrova ( Russia)

6th Evgeny Kuzin & Uliana Maksimkina (Russia)

YOUTH BALLROOM – 31 OCTOBER 2019 (CHINA)

u19 –

1st Glenn Richard Boyce & Caroly Janes ( England )

2nd Rodin Dmytro & Perepelytsia Yelyzaveta (Ukraine)

3rd Jin Shuai Li & Qiang Gao ( China)

4th Daniil Glushchenko & Elizaveta Belonogova ( Russia)

5th Zhiwen Lei & Linquian Gao ( China )

6th Yi Liang Lin & Anyan Lai (China)

u21 –

1st Glenn Richard Boyce & Caroly Janes (England)

2nd Savytskyy Denys & Zaitseva Mariia ( Ukraine)

3rd Yu Yulin & He Hanchun ( China)

4th Viktor Deev & Kseniia Moroz ( Russia)

5th Yin Jiapeng & zhao Ge ( China )

6th Daniil Glushchenko & Elizaveta Belonogova ( Russia)

JUNIOR LATIN – 2 NOVEMBER 2019 (ITALY)

u14 –
1st Moroz Arsemii & Zakharova Anastasiia ( Ukraine)

u16 –

1st Moroz Arsemii & Zakharova Anastasiia ( Ukraine)

2nd Francesco Cesario & Morgese Chiara (Italia)

3rd Shashilin Vladimir & Zavertikina Tatiana (Russia)

4th D’avanzo Alessio & Varietà Marcella (Italia)

5th Pirone Mario & pestarono Ilaria (Italia)

6th Landeiro Joao & Casimiro Caterina (Portugal)

AMATEUR BALLROOM – 28 November 2019 (CHINA)

1st Fedor Isaev & Anna Zudilina Russia

2nd Igor Reznik & Mariya Polischuk Ukraine

3rd Kyle Taylor & Izabela Skierska England

4th Si Cheng Li & Liis End China

5th Artem Kuklin & Alika Dikaya Ukraine

6th Jianan Peng & Jia Ci Zhong China

YOUTH LATIN – 14 DECEMBER 2019 – (ITALY)

u19 –

1st GRIGONCHUK NIKITA & SPEKTOR NAOMI (USA)
2nd DOHORILYI YLADISLAV & KALITVENTSEVA DIANA (UKRAINE)
3rd BOYCE GLENN-RICHARD & JANES CAROLY (ENGLAND)
4th TROIANOV LEONID & SERGEEVA VALERYA (RUSSIA)
5th RUTKA KAKPER & LITOROWICZ SARA (POLAND)
6th CAVALLO GIROLAMO & SPADA SIMONA (ITALY)

u21 –

1st AVTANOILI SHONIA & ZHUKPOVA YULIA (SPAIN)
2nd BALASHOV ARTEM & TIKHOPOEVA VALERIIA (RUSSIA)
3rd BARTEK LOREK & KARPINSHA NATALIA (POLAND)
4th ERDAS ANDREA & CARTA ALESSIA (ITALY)
5th STEPANOV ANDREY & TAYPLIAKOVA KRISTINA (RUSSIA)
6th CAVALLO GIROLAMO & SPADA SIMONA (ITALY)

10 DANCE – 14 DECEMBER 2019 (ITALY)

u16 –

1th MASON BEVAN & ILINCA BADIC (UNITED KINGDOM)
2th WOYCIECH KUZMA & DARIA NOWAK (POLAND)
3th SEBASTIAN LENNOX & VERONIKA BARANOVA (CANADA)
4th MAX BONICI & YANA DOLBIC
5th MARKUS KORNIOTIS & ZONIA WILK (UNITED KINGDOM)
6th TIMUR CEPURNOJ & EMILE ROCIETE (UNITED KINGDOM)

o16 –

1st BOYCE GLENN-RICHARD & JANES CAROLY (ENGLAND)
2nd RUTKA KAKPER & LITOROWICZ SARA (POLAND)
3rd TREU CASEY B. & KAYCI TREU (USA)
4th TAURINO EMANUELE & MARTA (ITALY)
5th BONAVOLTA GIANLUCA & DESIDERIO RITA (ITALY)
6th LA MONICA SALVALVATORE & BANNINO ALESSANDRA ( ITALY )

WORLD CHAMPIONS 2020

SENOR BALLROOM & LATIN – UNITED STATES OF AMERICA 18-19 January 2020

WDO Senior 1 Ballroom

1. Jaroslav Cekl and Dagmar Ceklova Czech Republic

2. Fabio La Barber and Emanuela Auteri Italy

3. Kevin Pho and Michelle Pho USA

4. Gokturk Yurtyapan and Asli Yurtyapan USA

5. Lionel Doonan and Melanie Doonan Canada

6. Sylvain Collette and Caroline Trudeau Canada

WDO Senior 2 Ballroom

1. Xingmin Lu and Katerina Lu USA

2. Gokturk Yurtyapan and Asli Yurtyapan USA

3. Thomas Yu and Yoko Naululani Yu USA

4. James and Sarah Zhu Australia

5. Alan Burns and Kelly Batchelor USA

6. Thomas Panzer and Karin Panzer Austria

WDO Senior 3 Ballroom

1. Xingmin Lu and Katerina Lu USA

2. Yusuf Mihaylov and Elena Simonova USA

3. Eric Austin and Yanina Kisler USA

4. Thomas Yu and Yoko Naululani Yu USA

5. Mike Lynch and Rose-Ann Lynch USA

6. Darren Day and Rebecca Barlow Australia

WDO Senior 1 Latin

1. Edson Jeune and Sarah Giordano USA

2. Evan Yeh and Vanessa Adelmann USA

3. Sylvain Collette and Caroline Trudeau Canada

4. Gokturk Yurtyapan and Asli Yurtyapan USA

5. Cyrus Razavi and Natalia Razavi USA

6. John Atkinson and Louise Thornton England

7. Symon Shulman and Inessa Goldshteyn USA

WDO Senior 2 Latin

1. Evan Yeh and Vanessa Adelmann USA

2. Gokturk Yurtyapan and Asli Yurtyapan USA

3. Darren Day and Rebecca Barlow Australia

4. Cyrus Razavi and Natalia Razavi USA

5. Symon Shulman and Inessa Goldshteyn USA

WDO Senior 3 Latin

1. Andrey Ivanov and Anna Ivanova Russia

2. Pierre Legauht and Lynn Villeneuve Canada

3. Victor Tsemko and Sylvie Bourguignon Canada

4. Denis Renaud & Ginette Beaulieu Canada

5. Leland Andrew Prouty/Ilona Prouty USA

6. Darren Day and Rebecca Barlow Australia

14 Febrary 2020 UK – WORLD CHAMPIOSHIPS WDO U21-U19 Latin

WDO World Youth U21

1st: Vadym Pidhoretskyy & Abigail Srulevich – USA

2nd: Tim Gutner-Kleiman & Elice Kaplan – Israel

3rd: Andrea Erdas & Alessia Carta – Italy

4th: Glenn-Richard Boyce & Caroly Janes – England

5th: Girolamo Cavallo & Simona Spada – Italy

6th: Mattia Zenzola & Raffaella Mitaritonna – Italy

WDO World Youth U19

1st: Vadym Pidhoretskyy & Abigail Srulevich – USA

2nd: Tim Gutner-Kleiman & Elice Kaplan – Israel

3rd: Glenn-Richard Boyce & Caroly Janes – England

4th: Mattia Zenzola & Raffaella Mitaritonna – Italy

5th: Elvar Gapunay & Selma Lind Arnadottir – Iceland

6th: Ethan Brock & Isabell Dulam – England